Awaria zasilania
Gdy nasze domowe urządzenia przestają działać, w pierwszej kolejności wykonujemy najbardziej prozaiczną czynność – sprawdzamy zasilanie. Podobnie należy postąpić z bramą wjazdową – upewnij się, że jest podłączona do prądu, a bezpieczniki i przewody zasilające są w dobrym stanie. Może się okazać, że właśnie trwa przerwa w dostawie prądu i problem wkrótce sam się rozwiąże. Niekiedy dochodzi do uszkodzeń kabla zasilającego lub jego styku oraz poluzowania przewodu – wówczas konieczna jest naprawa.
Uszkodzenie silnika
Poważniejszą przyczyną awarii z pewnością jest awaria silnika, którego elementy, takie jak np. przekładnie, magnesy czy szczotki, mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Jak rozpoznać, że to właśnie silnik zaczyna szwankować? Zaalarmować powinny cię nietypowe dźwięki przypominające warkot lub buczenie silnika. Przy próbie uruchomienia bramy wyłączy się bezpiecznik, co oznacza, że nasz automat „robi zwarcie”. W przypadku awarii silnika, konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowca.
Uszkodzenia mechaniczne
Nierzadko przyczyną awarii okazują się uszkodzenia mechaniczne. Czasem dochodzi do uszkodzenia skrzydła, wypadnięcia rolki z prowadnicy, zatarcia się łożysk, przekładni. Również uderzenia pojazdów mogą spowodować odkształcenie lub pęknięcie konstrukcji bramy. Sprawdź dokładnie wszystkie elementy bramy – styki z listwą zębatą, zaczepy itd. Jeśli doszło do uszkodzenia mechanicznego jej elementów, konieczna będzie ich naprawa.
Zakleszczenia i przeszkody
Częstą przyczyną, dla której brama nie otwiera się prawidłowo są przeszkody czy zakleszczenia na jej drodze. Sprawdź zatem, czy ruch bramy nie jest zablokowany przez kamienie, gałęzie i inne przedmioty. Może się okazać, że po ich usunięciu, brama znów będzie otwierać się płynnie. Nawiasem mówiąc, warto regularnie sprawdzać i usuwać ewentualne przeszkody – w ten sposób przedłużysz żywotność bramy i unikniesz podobnych niespodzianek w przyszłości.
Awaria czujników ruchu
Nowoczesne bramy wjazdowe często wyposażone są w czujniki ruchu, które reagują na obecność pojazdu lub człowieka w zasięgu pracy bramy. Gdy brama nie otwiera się, warto sprawdzić, czy czujniki nie są zakryte, zabrudzone bądź uszkodzone. Czasem do przywrócenia pełnej funkcjonalności, wystarczy ich oczyszczenie.
Problemy z pilotem
Jedną z przyczyn, dla których brama nie otwiera się po naciśnięciu przycisku pilota, jest jego rozładowana bateria. W takiej sytuacji wystarczy ją wymienić i problem będzie rozwiązany. Ten scenariusz jest najbardziej prawdopodobny w sytuacji, gdy już od jakiegoś czasu dostrzegalne było słabsze działanie pilota np. zauważalne skrócenie jego zasięgu objawiające się tym, że musimy podjechać dość blisko bramy by ją otworzyć. Zdarza się także, że sam pilot zdalnego sterowania ulega awarii np. wskutek zalania wodą czy uszkodzenia mechanicznego np. po upadku i wówczas konieczny jest zakup nowego.
Jak widzisz, przyczyn awarii bramy wjazdowej może być wiele, a z większością z nich, samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego serwisu technicznego, będziesz w stanie szybko się uporać. Wielu możesz jednak uniknąć dbając o prawidłowe użytkowanie i regularną konserwację bramy oraz reagując na pierwsze oznaki zbliżających się problemów - tłumaczy Pan Mirosław, ekspert w branży bramiarskiej, który od lat doradza klientom najlepsze rozwiązania, jakie oferuje firma Kolbud Dom.
Pamiętaj, bezpieczna brama to brama w pełni sprawna - mówi Pan Mirosław.